Saldering
Salderingsregeling 2027: slim omschakelen naar

De salderingsregeling 2027 stopt volledig op 1 januari 2027: niet geleidelijk, niet in stappen, maar in één keer. Wie daarna stroom teruglevert aan het net, ontvangt nog slechts een terugleververgoeding van gemiddeld €0,07–0,12 per kWh in plaats van de huidige salderingswaarde van €0,30–0,35 per kWh.
Korte samenvatting
- De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027, vastgelegd in de Wet beëindiging salderingsregeling (Eerste Kamer, 17 december 2024).
- Een huishouden met 3.500 kWh productie en 50% eigenverbruik verliest €300–€490 per jaar aan salderingsvoordeel.
- Elk extra procentpunt eigenverbruik scheelt ruwweg €4–€6 verlies per jaar voor een gemiddeld huishouden.
- Gedragsaanpassing alleen (wasmachine, vaatwasser, opladen) levert 250–400 kWh extra eigenverbruik per jaar op zonder enige investering.
Wat verandert er precies door de salderingsregeling 2027?
De meest hardnekkige misvatting die energie-adviseurs horen is: “De saldering wordt geleidelijk afgebouwd tot 2031, dus ik heb nog even de tijd.” Dat klopt feitelijk niet. De Rijksoverheid heeft de Wet beëindiging salderingsregeling op 17 december 2024 door de Eerste Kamer laten aannemen. Er zijn geen jaarlijkse salderingspercentages, geen afbouwschema en geen overgangsperiode tot 2031. Vóór 2027 saldeert u 100%; ná 2027 ontvangt u uitsluitend een (lagere) terugleververgoeding.
Wat dat in euro’s betekent, illustreert dit voorbeeld. Stel: een huishouden met 10 zonnepanelen produceert 3.500 kWh per jaar en verbruikt 50% direct zelf. De resterende 1.750 kWh gaat terug het net op. Vóór 2027 is die teruggeleverde stroom via saldering €0,32 per kWh waard: circa €560. Ná 2027 ontvangt men bij een gemiddelde terugleververgoeding van €0,09 per kWh nog circa €158. Het verschil: circa €400 per jaar. Bij een hoger leveringstarief (€0,35) en een lager teruglevertarief (€0,07) loopt dat verschil op naar circa €490.
Voor een uitgebreidere uitleg van hoe salderen werkt en wat er precies verandert, leest u de salderingsregeling uitleg: hoe het werkt en wat er verandert in 2027.
Hoe gevoelig is uw verlies voor het eigenverbruikspercentage?
Het eigenverbruikspercentage is de directe hefboom op uw jaarlijkse verlies. Bij 40% eigenverbruik levert hetzelfde huishouden 2.100 kWh terug en loopt het verlies op naar €480–€590. Bij 60% eigenverbruik daalt het teruggeleverde volume naar 1.400 kWh en krimpt het verlies naar €320–€390. Elke extra procentpunt eigenverbruik scheelt ruwweg €4–€6 verlies per jaar voor een installatie van dit formaat.
Drie veelgemaakte rekenfouten vergroten het probleem. De eerste: het gehele productievolume vermenigvuldigen met het tariefverschil. Men rekent dan 3.500 kWh × (€0,32 − €0,09) = €805 verlies, terwijl alleen het teruggeleverde deel relevant is. Fout twee: uitgaan van een statisch eigenverbruikspercentage, zonder te corrigeren voor seizoensvariatie. In de zomer daalt het eigenverbruik naar 30–35%, in de winter stijgt het naar 80–100%. Wie het jaargemiddelde van 50% hanteert zonder die zomerdip mee te rekenen, onderschat het teruggeleverde volume in de kritieke maanden met zo’n €50–€100. Fout drie: de terugleververgoeding ná 2027 gelijkstellen aan nul. Leveranciers zijn wettelijk verplicht een redelijke vergoeding te bieden; bij €0,08 per kWh en 1.750 kWh is dat €140 die men ten onrechte weglaat. Het correcte rekenschema luidt altijd: (teruggeleverde kWh) × (leveringstarief − verwachte teruglevertarief ná 2027).
Samengevat: wie 50% eigenverbruik heeft, verliest bij gangbare tarieven circa €400 per jaar; wie dat percentage naar 60% tilt, beperkt het verlies tot €320–€390.
Welke gedragsaanpassingen leveren het meeste eigenverbruik op zonder investering?
Voor een 3- à 4-persoonshuishouden met 3.500 kWh productie is een realistische totaalwinst van 250–400 kWh extra eigenverbruik per jaar haalbaar zonder enige aanschaf, puur door tijdsverschuiving. Praktijkmetingen van installateurs wijzen consistent op drie winnaars.
De wasmachine staat bovenaan. Eén wasbeurt van 50°C verplaatsen van 20:00 naar 11:00 spaart bij vijf beurten per week zo’n 150–200 kWh per jaar rechtstreeks uit de eigen panelen. De vaatwasser op een middagprogramma zet u daarna: 80–120 kWh extra eigenverbruik per jaar. Laptops, tablets en e-bikes tussen 10:00 en 15:00 opladen voegt nog 30–60 kWh toe. Tezamen is dat 7–11 procentpunt extra eigenverbruik, gratis.
Eerlijk zijn over de grenzen van dit advies is op zijn plaats. Tweeverdieners die overdag buitenshuis werken, kunnen dit voordeel niet zonder hulpmiddelen verzilveren. Een eenvoudige tijdschakelaar kost €15–€40 en brengt de wasmachine automatisch op het zonnige middaguur. Wie al thuiswerkt en al overdag wast, heeft de laaghangendee optimalisatiewinst al gepakt. Verdere verbetering kost dan disproportioneel veel moeite voor weinig extra kWh. Zie ook het artikel over zonnepanelen verbruik overdag verhogen voor meer concrete tips.
Welk energiecontract past het beste bij salderingsregeling 2027: vast of dynamisch?
Met een vast contract is de rekensom simpel maar pijnlijk: een terugleververgoeding van €0,06–0,10 per kWh (de bandbreedte van grote aanbieders als Eneco en Vattenfall in 2026, altijd zelf verifiëren via de ACM ConsuWijzer) is structureel laag. Eigenverbruik maximaliseren blijft de enige echte strategie.
Bij een dynamisch contract, zoals Tibber of Zonneplan aanbiedt, wordt de terugleververgoeding gekoppeld aan de day-ahead EPEX-prijs. Op zonnige zomermiddagen kan die prijs zakken naar nul of zelfs negatief worden. Dat gebeurt in Nederland al tientallen uren per jaar, geconcentreerd in april–juni bij weinig wind en veel zon. In die uren ontvangt u niets, of u betaalt feitelijk bij. Een vast contract met €0,07 is dan beter.
Op koude winteravonden met hoge netbelasting loopt de EPEX-prijs soms op tot €0,40–0,80 per kWh; op basis van ENTSO-E historische data voor Nederland gebeurt dit naar schatting 50–150 uur per jaar. Maar juist in die uren produceren zonnepanelen nauwelijks. Profijt trekken vereist een thuisbatterij die overdag goedkope stroom opslaat en ’s avonds verkoopt. Dynamisch werkt alleen als u actief stuurt of een goed geautomatiseerd systeem heeft. Passief dynamisch is in de zomer een gok. Voor een uitgebreide vergelijking leest u meer over het beste energiecontract voor zonnepanelen na 2027.
Let ook op contractvoorwaarden die men systematisch over het hoofd ziet: veel leveranciers hanteren een cap op het teruglevervolume, bijvoorbeeld maximaal gelijk aan uw jaarlijkse afname. Wie 2.000 kWh afneemt maar 2.500 kWh teruglevert, zit al snel boven die cap en ontvangt voor het meerdere slechts €0,03–0,05 per kWh. Lees de kleine letters over “maximaal terug te leveren volume” vóór u tekent.
Samengevat: een vast contract met een goede terugleververgoeding is voor de meeste huishoudens betrouwbaarder dan een dynamisch contract zonder batterij of slimme sturing.
Is een thuisbatterij rendabel als de salderingsregeling 2027 stopt?
De rekenregel voor de terugverdientijd van een thuisbatterij is: netto investeringskosten gedeeld door jaarlijkse besparing door batterij. Een batterij van €6.000 bruto levert netto circa €5.000–€5.500 na btw-correctie. Let op: de ISDE-subsidie geldt niet voor thuisbatterijen; er bestaat geen landelijke aankoopsubsidie voor een thuisaccu in 2026, zoals RVO bevestigt op de ISDE-pagina.
De jaarlijkse besparing door een batterij is: extra zelfverbruikte kWh × (leveringstarief minus teruglevertarief). Bij een leveringstarief van €0,32 en een teruglevertarief van €0,08 is dat verschil €0,24 per kWh. Een 7,5 kWh-batterij die dagelijks 60–70% van zijn capaciteit benut levert bij circa 220 zonnedagen zo’n 900–1.200 kWh extra eigenverbruik per jaar op. Besparing: €216–€288 per jaar. Terugverdientijd: circa €5.200 gedeeld door €250 uitkomt op circa 20 jaar. Dat is ruim boven de gangbare 10-jaarsgrens voor een aantrekkelijke investering.
Om onder de 10 jaar uit te komen, heeft u óf een hoog leveringstarief (boven €0,35) én een laag teruglevertarief (onder €0,07) nodig, óf een lagere aanschafprijs (onder €4.500 netto). De businesscase is voor de meeste huishoudens op dit moment krap.
Welke omvormerinstellingen helpen eigenverbruik maximaliseren?
Installateurs adviseren post-2027 standaard drie instellingen. Een exportlimiet, bijvoorbeeld maximaal 1.500 W teruglevering: alles wat de panelen méér produceren wordt intern gestuurd naar accu of verbruikers. Zero-export voor wie helemaal niet wil terugleveren als het tarief richting nul dreigt te zakken. Load-shifting algoritmes die slimme apparaten zoals een warmtepomp of boiler automatisch opstarten bij overschot.
SolarEdge Energy Hub omvormers hebben exportbeperking en load-shifting standaard ingebouwd via de MySolarEdge-app, zonder betaalde extra. Growatt-omvormers bieden exportlimiet standaard via de Shine-app, maar uitgebreide load-shifting vraagt een extra smart meter module van circa €150–€250. Fronius Symo GEN24 heeft de PV Point-functie voor noodstroom en eigenverbruik standaard; dynamisch load-shifting werkt volledig via de gratis Solar.web-portal. Vraag bij offertes expliciet of load-shifting zonder meerkosten beschikbaar is. Meer hierover leest u in het artikel over omvormer exportlimiet instellen na de salderingsafbouw.
Welke groepen huishoudens onderschatten hun resterende verlies na 2027?
Paradoxaal genoeg zijn het juist de bewustere huishoudens die het resterende verlies het meest onderschatten. Thuiswerkers hebben al een eigenverbruik van 60–75%, waardoor de optimalisatiewinst er grotendeels al uit is. Verdere verbetering kost disproportioneel veel moeite voor weinig extra kWh. Zij overschatten hoeveel ze nog kunnen bijsturen.
Gezinnen met een elektrische auto denken dat thuisladen de salderingsklap opvangt. Maar het EV-laden gebeurt vaak ’s avonds of ’s nachts, buiten de productiepiek. Tenzij men actief overdag laadt of een slimme lader gebruikt, is de extra eigenverbruikswinst in de praktijk 200–500 kWh extra per jaar, niet de 1.500 kWh die men soms aanneemt. Hoe dit precies uitpakt voor uw situatie, leest u in het overzicht van de impact van de salderingsregeling op warmtepomp en elektrische auto.
Warmtepomphuishoudens denken dat hun hoge elektriciteitsverbruik automatisch leidt tot hoog eigenverbruik, maar warmtepompen draaien zwaarst in de winter als er weinig zonproductie is. Het zomerse zonne-overschot blijft grotendeels onbenut. Juist deze groepen moeten hun resterende terugleververlies opnieuw berekenen; ze zijn minder goed beschermd dan ze denken.
Hoe verschilt de impact van de salderingsregeling 2027 per provincie?
De zonopbrengst verschilt in Nederland aanzienlijk. Zeeland en Zuid-Limburg halen circa 1.000–1.050 kWh per kWp per jaar, terwijl Groningen, Friesland en Drenthe op 850–900 kWh per kWp blijven, zo bevestigen CBS Statline en KNMI-klimaatdata. Dat is een verschil van 15–20%.
Voor een batterij-businesscase werkt dat verschil door. Dezelfde 7,5 kWh-batterij in Groningen laadt gemiddeld minder volledig op dan in Zeeland, ruw geschat 10–15% minder nuttige cycli per jaar. Dat verkort de jaarlijkse besparing met €25–€40, waardoor de terugverdientijd 1–2 jaar langer wordt. Groningen is daarmee de provincie waar de businesscase van een thuisbatterij structureel het zwakst uitpakt. Ironisch genoeg is het ook de provincie waar het energiebewustzijn door de gaswinningsproblematiek hoog is. Minder zon, lagere teruglevervolumes en soms ook nettariefproblemen door netcongestie maken de batterij-investering daar het minst aantrekkelijk.
Vergelijking: eigenverbruiksstrategieën na de salderingsregeling 2027
| Strategie | Extra eigenverbruik/jaar | Investering | Terugverdientijd |
|---|---|---|---|
| Tijdschakelaar wasmachine/vaatwasser | 250–400 kWh | €0–€40 | <1 jaar |
| Slimme lader EV (overdag laden) | 200–500 kWh | €300–€800 | 2–4 jaar |
| Exportlimiet omvormer instellen | 100–300 kWh | €0–€250 | 1–3 jaar |
| Thuisbatterij 7,5 kWh | 900–1.200 kWh | €4.000–€8.000 | 15–22 jaar |
| Dynamisch contract + actieve sturing | variabel | €0 (contractwissel) | direct, mits actief beheer |
Onze analyse: waar zit de echte winst voor 2027?
Onze analyse: wie de stap naar eigenverbruik slim aanpakt, combineert twee lagen. De eerste laag kost vrijwel niets: tijdsverschuiving van de wasmachine, vaatwasser en laders levert 250–400 kWh extra eigenverbruik per jaar op en terugverdient zichzelf in maanden. Voor een huishouden dat 1.750 kWh terugleverde en nu nog maar 1.350 kWh teruglevert, daalt het jaarlijkse verlies van circa €400 naar circa €292. Dat is een besparing van ruim €100 per jaar zonder ook maar één grote investering.
De tweede laag, een thuisbatterij, is voor de meeste huishoudens op dit moment financieel krap met een terugverdientijd van 15–22 jaar bij gangbare prijzen en tarieven. De businesscase verbetert pas wezenlijk als batterijprijzen verder dalen (verwacht door marktanalisten, maar onzeker), als het leveringstarief structureel boven €0,35 blijft, of als actieve arbitrage via een dynamisch contract reëel wordt. Combineer u beide lagen, dan is de logische volgorde: eerst gratis gedragsoptimalisatie, dan omvormerinstelling, dan pas een battery als de rekening dat rechtvaardigt. Lees voor de volledige thuisbatterij-berekening meer op de pagina over thuisbatterij kopen in 2027: rendement na het einde van de salderingsregeling.
Samengevat: gratis gedragsoptimalisatie beperkt uw verlies met €100–€150 per jaar; een thuisbatterij heeft bij huidige prijzen een terugverdientijd van 15–22 jaar en is pas rendabel bij lage aanschafprijzen of hoge tariefverschillen.
Conclusie en concrete aanbeveling
De salderingsregeling stopt op 1 januari 2027 volledig. Voor een modaal huishouden met 10 zonnepanelen betekent dat een directe inkomensdaling van €300–€490 per jaar, afhankelijk van tarieven en eigenverbruikspercentage. De mythe van een geleidelijke afbouw tot 2031 klopt feitelijk niet en uitstelgedrag kost u geld.
De meest effectieve en goedkoopste maatregel is tijdsverschuiving van energieverbruik naar de zonnige uren overdag. Start daarmee nú, zodat u in 2027 al gewend bent aan het nieuwe patroon. Vergelijk daarna uw energiecontract op teruglevertarief en cap-voorwaarden via de ACM ConsuWijzer. Een thuisbatterij overweegt u pas serieus als uw jaarlijkse terugleververlies boven de €400 uitkomt én de aanschafprijs onder de €4.500 netto daalt.
Verdiep u verder via:
- Terugleververgoeding onderhandelen in 2027: zo pakt u het aan
- Eigenverbruik berekenen na de salderingsregeling 2027
- Salderingsregeling stopt 2027: wat doet uw leverancier?
Veelgestelde vragen over de salderingsregeling 2027
Stopt de salderingsregeling in 2027 geleidelijk of in één keer?
De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027 in één keer: er is geen stapsgewijze afbouw en geen overgangsperiode tot 2031. Vóór 2027 saldeert u 100%; ná 2027 ontvangt u uitsluitend een (lagere) terugleververgoeding. Dat is vastgelegd in de Wet beëindiging salderingsregeling, aangenomen door de Eerste Kamer op 17 december 2024.
Hoeveel geld verlies ik per jaar als de salderingsregeling in 2027 stopt?
Bij 10 zonnepanelen (3.500 kWh productie, 50% eigenverbruik) verliest u bij gangbare tarieven circa €400 per jaar; bij een hoger leveringstarief en lager teruglevertarief loopt dat op tot circa €490. Het exacte bedrag hangt af van uw eigenverbruikspercentage en de tarieven in uw energiecontract.
Wat is de beste manier om eigenverbruik te verhogen zonder grote investering?
De wasmachine, vaatwasser en het opladen van apparaten verschuiven naar de zonnige uren (10:00–15:00) levert voor een 3- à 4-persoonshuishouden 250–400 kWh extra eigenverbruik per jaar op zonder enige aanschaf. Een eenvoudige tijdschakelaar van €15–€40 helpt als u overdag buitenshuis bent.
Is een thuisbatterij rendabel na het einde van de salderingsregeling in 2027?
Bij huidige prijzen (€4.000–€8.000 geïnstalleerd) en tariefverschillen is de terugverdientijd voor de meeste huishoudens 15–22 jaar, ruim boven de gangbare 10-jaarsgrens. De investering is pas rendabel bij een netto aanschafprijs onder €4.500 of een leveringstarief structureel boven €0,35 per kWh.
Wat ontvangt u na 2027 nog voor teruggeleverde zonnestroom?
Leveranciers zijn wettelijk verplicht een redelijke terugleververgoeding te betalen; de bandbreedtes lagen in 2026 voor grote aanbieders op €0,06–0,10 per kWh voor vaste contracten. U ontvangt dus niet niets, maar aanzienlijk minder dan het leveringstarief dat u voor afgenomen stroom betaalt.
Wat is het verschil tussen een vast en dynamisch energiecontract voor zonnepanelenbezitters na 2027?
Met een vast contract ontvangt u een vaste terugleververgoeding van €0,06–0,10 per kWh; dat is voorspelbaar maar laag. Bij een dynamisch contract kan de vergoeding op zonnige zomermiddagen zakken naar nul of negatief worden, terwijl u op koude winteravonden juist veel ontvangt. Zonder batterij of actieve sturing is een dynamisch contract in de zomer riskant.
Salderingscalculator Team
BroncontroleOnafhankelijk redactieteam
Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024
Cijfers gecontroleerd bij
Gratis adviesgesprek aanvragen
Vrijblijvend en zonder verplichtingen
Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.