Ga naar inhoud

Financiën

Zonnepanelen Opbrengst Berekenen per Maand

Salderingscalculator Team··8 min lezen
Zonnepanelen Opbrengst Berekenen per Maand

Wie zonnepanelen heeft, wil weten hoeveel stroom die panelen per maand opleveren. Niet alleen uit nieuwsgierigheid, maar ook omdat de zonnepanelen opbrengst berekenen per maand direct inzicht geeft in uw salderingspositie, uw terugverdientijd en de beste momenten om uw verbruik te verschuiven. Met het einde van de salderingsregeling per 1 januari 2027, terwijl u in 2026 nog alles saldeert, is inzicht per maand belangrijker dan ooit.

Hoe zonnepanelen opbrengst berekenen per maand werkt

De maandelijkse opbrengst van zonnepanelen hangt af van vier factoren: het piekvermogen van uw installatie (in Wattpiek, Wp), de zonneuren per maand in Nederland, het systeemrendement en de dakoriëntatie. De basisformule is eenvoudig:

Maandelijkse opbrengst (kWh) = Piekvermogen (kWp) × Piekzonuren per dag × Aantal dagen × Systeemrendement

Een gemiddeld zonnepaneelsysteem in Nederland heeft een piekvermogen van 5 kWp en een systeemrendement van circa 80%. Dat rendementsverlies ontstaat door omvormerverlies, bedrading, temperatuur en eventuele schaduw. Volgens Milieu Centraal produceert een goed geplaatste installatie van 5 kWp gemiddeld 4.250 tot 4.750 kWh per jaar in Nederland.

Die jaarproductie is echter allesbehalve gelijkmatig verdeeld over de maanden. De KNMI klimaatdata laat zien dat de instraling in juni meer dan vijf keer zo hoog is als in december. Dat maakt maandelijkse berekening essentieel voor een realistisch beeld.

Maandelijkse opbrengst per maand: concrete cijfers 2026

Onderstaande tabel geeft de gemiddelde maandelijkse opbrengst voor een 5 kWp-systeem op een zuidgericht dak in Nederland, met een hellingshoek van 35 graden en 80% systeemrendement. De piekzonuren zijn gebaseerd op langjarige KNMI-meetreeksen.

MaandPiekzonuren/dagOpbrengst 5 kWp (kWh)Aandeel jaarproductie
Januari0,91122,6%
Februari1,51683,9%
Maart2,63227,5%
April3,744410,3%
Mei4,555813,0%
Juni4,857613,4%
Juli4,657013,3%
Augustus4,049611,5%
September2,93488,1%
Oktober1,82235,2%
November1,01202,8%
December0,7872,0%
Totaal jaarn.v.t.4.024100%

De zomermaanden mei tot en met augustus zijn samen goed voor ruim 51% van de jaarproductie. In de wintermaanden november tot en met februari produceert hetzelfde systeem slechts 11% van de jaaropbrengst. Dit seizoenspatroon is cruciaal als u begrijpt hoe de salderingsregeling in de praktijk uitwerkt: in de zomer levert u fors terug aan het net, in de winter verbruikt u juist meer dan u produceert.

Zonnepanelen opbrengst berekenen per maand: invloed van dakoriëntatie

Zuid is de optimale dakrichting, maar in de praktijk hebben veel woningen een oost-westdak of een dak met een afwijkende hellingshoek. De correctiefactoren zijn:

  • Zuid, 35° helling: 100% (referentie)
  • Zuid, 15° helling: ca. 95%
  • Zuidoost of zuidwest, 35°: ca. 94–96%
  • Oost of west, 35°: ca. 80–85%
  • Plat dak (5° helling): ca. 87%
  • Noord, 35° helling: ca. 60–65%

Een oost-westinstallatie van 5 kWp levert dus gemiddeld 3.220 tot 3.420 kWh per jaar op. Bovendien verschuift het productieprofiel: oost-panelen pieken vroeg in de ochtend, westpanelen laat in de middag. Dat kan voordelig zijn als uw verbruiksprofiel daarmee overeenkomt, bijvoorbeeld als huishoudens overdag thuis zijn.

Voor nieuwbouwwoningen gelden vergelijkbare principes. Lees meer over specifieke overwegingen in het artikel over de salderingsregeling bij een nieuwbouwwoning.

Maandelijkse besparing berekenen met saldering in 2026

Weten hoeveel kWh uw panelen produceren is stap één. Stap twee is berekenen wat die productie u per maand bespaart, rekening houdend met de actuele salderingspercentages en energietarieven.

In 2026 bedraagt het salderingspercentage 100%. Dat betekent dat 64% van uw teruggeleverde stroom volledig mag worden verrekend met uw verbruik. De overige 36% levert u terug tegen de netterugleververgoeding van uw energieleverancier, gemiddeld €0,06 tot €0,09 per kWh, afhankelijk van de leverancier. Ter vergelijking: het gemiddelde variabele tarief in Nederland bedraagt in april 2026 circa €0,28 per kWh inclusief energiebelasting en btw, op basis van gegevens van de Autoriteit Consument & Markt.

Rekenvoorbeeld voor een gezin met 3.500 kWh jaarverbruik en een 5 kWp-installatie:

  • Jaarproductie: 4.024 kWh
  • Eigen verbruik van productie: ca. 1.500 kWh (37%)
  • Teruggeleverd aan net: 2.524 kWh
  • Gesaldeerd (64% van 2.524): 1.615 kWh × €0,28 = €452 besparing
  • Niet-gesaldeerd teruggeleverd (36% van 2.524): 909 kWh × €0,07 = €64 vergoeding
  • Directe besparing eigen verbruik: 1.500 kWh × €0,28 = €420
  • Totale jaarlijkse besparing: ca. €936

In de zomermaanden juni en juli bespaart dit huishouden samen circa €200–€220, terwijl december en januari samen slechts €30–€40 opleveren. Dit seizoenspatroon verklaart waarom het verschil tussen saldering per kalenderjaar en contractjaar grote financiële gevolgen kan hebben.

Invloed van de salderingsafbouw op maandelijkse besparing

De salderingsafbouw loopt door tot 2031, wanneer het percentage naar 0% daalt. Wie nu berekent hoeveel zijn panelen per maand opleveren, moet ook doorrekenen hoe dat verandert in komende jaren. Bekijk de actuele salderingspercentages per jaar voor een volledig overzicht van de afbouw.

In 2028 bedraagt het salderingspercentage nog slechts 28%. Voor hetzelfde voorbeeld als hierboven daalt de jaarlijkse besparing dan naar circa €650, een verschil van bijna €290 per jaar ten opzichte van 2026. De maanden mei tot en met augustus worden relatief nog waardevoller, omdat u dan zelf het meeste eigen verbruik kunt organiseren.

Opbrengst per maand verbeteren: praktische strategieën

De fysieke opbrengst in kWh ligt vast door zon en dakpositie. Maar de financiële opbrengst per maand kunt u wel degelijk beïnvloeden. De meest effectieve strategieën zijn:

  1. Verbruik verschuiven naar productiepieken. Draai de vaatwasser, wasmachine en droger overdag tussen 10:00 en 15:00 uur. In de zomermaanden levert dit tot 200 extra kWh eigenverbruik per jaar op.
  2. Elektrisch rijden opladen op zonnestroom. Een elektrische auto heeft snel 300–400 kWh extra eigenverbruik per maand in de zomer als u overdag laadt. Dat is de meest impactvolle verschuiving voor de meeste huishoudens.
  3. Thuisbatterij installeren. Een thuisbatterij van 5 tot 10 kWh vangt de overproductie op en gebruikt die ’s avonds. Lees hoeveel een thuisbatterij u bespaart in het artikel over thuisbatterij bij salderingsafbouw.
  4. Warmtepomp combineren. Een warmtepomp verhoogt uw stroomverbruik flink, maar dat verbruik valt deels samen met de productiepieken. De combinatie kan de eigenverbruiksratio verhogen naar 55–65%. Meer details leest u in het artikel over de salderingsregeling combineren met een warmtepomp.
  5. Dynamisch contract overwegen. Op zonnige middagen zijn de uurprijzen op de energiebeurs soms extreem laag of zelfs negatief. Een dynamisch contract kan dan nadelig zijn voor teruglevering, maar voordelig voor opslag en afname. Weeg dit zorgvuldig af, bekijk het artikel over een dynamisch energiecontract met zonnepanelen.

Uw opbrengst monitoren: tools en meters

De meeste moderne omvormers, van merken als SolarEdge, Enphase, Fronius en Huawei, leveren gedetailleerde maandrapportages via een app of webportal. U ziet per dag, week en maand hoeveel kWh er is geproduceerd en hoeveel er direct is verbruikt versus teruggeleverd. Zie ook: welk zonnepaneelmerk kiezen.

Aanvullend kunt u uw slimme meter uitlezen via de P1-poort. Dit geeft realtime inzicht in teruglevering en afname per kwartier. Gecombineerd met de omvormersdata heeft u een volledig beeld van uw maandelijkse energiebalans. Meer uitleg over het uitlezen van uw meter vindt u in het artikel over de slimme meter en teruglevering.

Volgens Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO) stonden er begin 2026 ruim 2,9 miljoen zonnepaneelinstallaties op Nederlandse woningen. De gemiddelde systeemgrootte steeg naar 5,8 kWp, wat erop duidt dat huishoudens bewust kiezen voor grotere systemen om meer eigenverbruik te realiseren naarmate de salderingsafbouw doorzet.

Hoeveel opbrengst leveren zonnepanelen op?

Een gemiddeld Nederlands huishouden met een installatie van 5 kWp zonnepanelen op een zuidgericht dak haalt jaarlijks ruwweg 4.000 tot 4.500 kWh op. Per maand loopt dat uiteen van circa 87 kWh in december tot 576 kWh in juni — een verschil van meer dan zes keer, puur door het seizoensgebonden zonlichtaanbod in Nederland.

Wilt u snel een schatting voor uw eigen situatie? Vermenigvuldig uw totale systeemvermogen in kWp met 850. Dat getal geeft een conservatieve jaarschatting in kWh voor een gemiddelde Nederlandse locatie en dakpositie. Heeft u een zuidgericht dak met goede hellingshoek, gebruik dan een factor van 900 tot 950.

SysteemvermogenJaaropbrengst (zuiden)Gem. opbrengst per maandPiekmaand (juni)
3 kWp2.550–2.850 kWh~200 kWh~346 kWh
5 kWp4.250–4.750 kWh~335 kWh~576 kWh
8 kWp6.800–7.600 kWh~535 kWh~922 kWh
10 kWp8.500–9.500 kWh~670 kWh~1.152 kWh

Deze cijfers gelden voor een systeemrendement van 80% en een zuidoriëntatie met 35 graden hellingshoek. Bij een oost-westdak liggen de waarden 15 tot 20% lager; de tabel in de sectie over dakoriëntatie hierboven geeft de exacte correctiefactoren per richting.

Hoeveel panelen zijn er nodig voor een bepaalde opbrengst?

Moderne zonnepanelen hebben een vermogen van doorgaans 370 tot 430 Wp per paneel. Wie 5 kWp wil installeren, heeft daarmee 12 tot 14 panelen nodig. Als vuistregel geldt: elk extra paneel van 400 Wp voegt jaarlijks 340 tot 380 kWh toe aan de totale opbrengst, afhankelijk van dakpositie en schaduwvrije plaatsing. Voor een huishouden dat 3.500 kWh per jaar verbruikt en dat volledig wil dekken, zijn bij een zuidgericht dak dus ruwweg 10 tot 11 panelen van 400 Wp nodig — ervan uitgaande dat het eigenverbruik van de zonnestroom hoog genoeg is om de productie ook daadwerkelijk te benutten.

Veelgestelde vragen

Hoeveel kWh produceren 10 zonnepanelen per maand in Nederland?

Tien gemiddelde panelen van 400 Wp hebben een piekvermogen van 4 kWp. In de zomermaanden juni en juli produceren ze samen circa 430–460 kWh. In december is dat slechts 55–75 kWh. Op jaarbasis ligt de opbrengst tussen 3.200 en 3.600 kWh, afhankelijk van dakrichting en locatie.

Klopt mijn opbrengst als die afwijkt van de berekening?

Afwijkingen tot 10% zijn normaal door lokale weersomstandigheden, schaduw van buren of bomen, en stof op de panelen. Valt de opbrengst meer dan 15% lager uit dan verwacht, laat dan de installatie en omvormer controleren. Een defecte string of vervuilde panelen zijn de meest voorkomende oorzaken.

Wat is de beste maand om zonnepanelen te installeren met het oog op saldering?

Installatie vóór 1 april is het meest voordelig. U profiteert dan direct van de productiepiek in mei, juni en juli. Bij een contractjaar dat begint op de installatiedatum saldeert u bovendien de hele zomer mee in uw eerste volle salderingsjaar.

Hoe beïnvloedt bewolking de maandelijkse opbrengst?

Bewolking reduceert de opbrengst maar schakelt de productie niet uit. Bij lichte bewolking produceren zonnepanelen nog 50–70% van hun piekvermogen. Bij dichte bewolking daalt dat naar 10–25%. In een regenachtige maand als november kan de werkelijke opbrengst 20–30% lager liggen dan het langjarig gemiddelde.

Is de opbrengst in 2026 anders dan in voorgaande jaren?

De fysieke zonnestraling verandert niet structureel van jaar tot jaar, maar de financiële opbrengst daalt door de salderingsafbouw. In 2025 en 2026 is het salderingspercentage 100%; per 1 januari 2027 wordt het nul. Panelen produceren evenveel kWh, maar de waarde per teruggeleverde kWh neemt stapsgewijs af. De totale financiële opbrengst per maand daalt daardoor met gemiddeld 3–7% per jaar tot 2031.

Telt de opbrengst van de postcoderoos mee in mijn maandelijkse berekening?

Nee, de postcoderoos werkt via een apart stelsel van saldering op coöperativeniveau. De opbrengst wordt verrekend via een korting op de energiebelasting, niet direct via uw eigen meter. Meer uitleg over dit systeem vindt u in het artikel over de postcoderoos regeling en zonnepanelen.

Salderingscalculator Team

Broncontrole

Onafhankelijk redactieteam

Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024

Laatst bijgewerkt:

Bronnen in dit artikel

Milieu CentraalKNMIACMRVO
Geen betaalde vermeldingenOnze werkwijze

Gratis adviesgesprek aanvragen

Vrijblijvend en zonder verplichtingen

Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.

Uw gegevens worden niet gedeeld met derden. Lees ons privacybeleid.