Financiën
SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren: wat u moet

De SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren is voor vrijwel elke huiseigenaar onbereikbaar: de wettelijke ondergrens van 15 kWp sluit een doorsnee installatie van 15 tot 25 panelen per definitie uit.
Korte samenvatting
- SDE++ vereist minimaal 15 kWp; een gemiddelde particuliere installatie heeft 3,75–6,25 kWp.
- De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027; daarna ontvangt u alleen een terugleververgoeding van gemiddeld 4–7 eurocent per kWh.
- Het inkomensverlies door het wegvallen van saldering bedraagt bij 2.000 kWh teruglevering realistisch €260–€360 per jaar.
- Een thuisbatterij (10 kWh, €4.000–€6.000) of een dynamisch energiecontract zijn de praktische alternatieven voor de overgrote meerderheid van particulieren.
Wat is SDE++ subsidie voor zonnepanelen en voor wie geldt het?
De SDE++ (Stimulering Duurzame Energieproductie en Klimaattransitie) is een productiesubsidie van de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). De regeling vergoedt het verschil tussen het zogenoemde basisbedrag en de marktcorrectiewaarde over elke kWh die een installatie netto produceert. Die systematiek klinkt aantrekkelijk, maar de toegangsdrempel voor zon-PV op dak ligt op minimaal 15 kWp. Dat komt overeen met ongeveer 40 tot 50 moderne zonnepanelen.
Een gemiddeld huishouden met 15 tot 25 panelen heeft een vermogen van 3,75 tot 6,25 kWp. Dat is ruwweg vier keer minder dan de drempel vereist. De conclusie is simpel: de SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren bestaat in theorie, maar is in de praktijk bedoeld voor grotere daken, zoals schuren van agrariërs, bedrijfspanden of VvE-complexen met een gecombineerde aansluiting boven 15 kWp.
Wie toch boven die drempel uitkomt, krijgt bovendien te maken met forse administratieve verplichtingen: een gecertificeerde productiemeting (klasse B-meter via de netbeheerder), jaarlijkse rapportage via het RVO e-loket, en een subsidieperiode van 15 jaar waarin elke wijziging aan de installatie of leverancier gemeld moet worden. Circa 30 tot 40 procent van kleinere aanvragers (15–50 kWp) onderschat die rapportagelast ernstig, met het risico op terugvordering als gevolg.
SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren: wat levert het op per kWh?
In de openstellingsrondes van 2025–2026 lagen de basisbedragen voor zon-PV op dak (categorie laag-midden, 15–1.000 kWp) op circa 8–11 eurocent per kWh. Dat klinkt aantrekkelijk, maar u ontvangt niet het volledige basisbedrag. De marktcorrectiewaarde wordt er altijd van afgetrokken. Bij hoge energieprijzen kan die correctie zo hoog uitvallen dat de netto uitkering vrijwel nul is.
Ter vergelijking: de gemiddelde terugleververgoeding die energieleveranciers in 2025–2026 hanteren, ligt op 4–7 eurocent per kWh teruggeleverd aan het net. Het netto voordeel van SDE++ bovenop een gewone terugleververgoeding bedraagt in gunstige rondes ruwweg 2 tot 5 eurocent per kWh geproduceerde kWh. Voor een installatie van precies 15 kWp met een jaarproductie van 12.000 kWh scheelt dat €240 tot €600 per jaar. Dat bedrag weegt zelden op tegen de aanvraagkosten van €300 tot €600 voor een subsidieadviseur en de installatiekosten van een verplichte gecertificeerde meetinrichting (€500–€1.500).
RVO opent SDE++ doorgaans twee keer per jaar, in een voorjaarsronde (vaak maart–april) en een najaarsronde (september–oktober). De exacte data variëren; check altijd rvo.nl/sde voor actuele openstellingsperiodes. De subsidie-intensiteit per ronde verschilt doordat het plafond en de marktcorrectiewaarde worden bijgesteld op basis van energieprijsontwikkeling. Voor zon-PV onder 1 MWp zagen we in 2024–2025 basisbedragen die per ronde 0,5 tot 1,5 eurocent/kWh konden verschillen. Vroeg inschrijven helpt overigens niet per se: SDE++ werkt met een tendersysteem waarbij lage bieders (die minder subsidie vragen) voorrang krijgen.
Wat verandert er na de salderingsstop op 1 januari 2027?
De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027, in één keer. Dat is vastgelegd in de Wet beëindiging salderingsregeling, aangenomen door de Eerste Kamer op 17 december 2024. Er is geen stapsgewijze afbouw en er zijn geen jaarlijkse percentages. Vóór 2027 saldeert u 100% van uw teruggeleverde stroom; daarna ontvangt u uitsluitend de terugleververgoeding die uw energieleverancier aanbiedt.
Wat betekent dat concreet? Een huishouden met 15 panelen (circa 4.500 kWh productie per jaar) dat 2.000 kWh teruglevert, ontvangt na 2027 bij een gemiddelde terugleververgoeding van 4 tot 7 eurocent per kWh slechts €80 tot €140 per jaar. Vóór 2027 leverde diezelfde teruglevering via saldering €400 tot €500 op (bij een leveringstarief van €0,22–€0,25/kWh). Het reële inkomensverlies bedraagt daarmee €260 tot €360 per jaar. Meer over de impact op uw jaarafrekening leest u in ons artikel over de impact van de salderingsstop op uw jaarafrekening.
Voor een uitgebreide uitleg van hoe salderen werkt en wat er precies verandert, verwijzen wij u naar onze complete gids over salderen.
Drie situaties waarbij eigenverbruik en thuisbatterij beter renderen dan SDE++
Hieronder staan drie concrete scenario’s die laten zien wanneer de keuze voor eigenverbruik en thuisbatterij financieel verstandiger is dan een SDE++-traject.
| Situatie | Installatie | Teruglevering/jaar | SDE++ mogelijk? | Beste alternatief | Extra besparing/jaar |
|---|---|---|---|---|---|
| Gezin Overijssel | 20 panelen, 5 kWp | 1.900 kWh | Nee (ver onder 15 kWp) | Thuisbatterij 10 kWh | €285–€340 |
| Gepensioneerd stel Zeeland | 18 panelen, 4,5 kWp | <1.000 kWh | Nee | Dynamisch contract | €75–€150 |
| Kleine VvE (8 appartementen) | Gecombineerd <15 kWp | Variabel | Nee | Postcoderoos/SCE | Afhankelijk van regeling |
Het gezin in Overijssel heeft met 5 kWp geen enkele kans op SDE++. Een thuisbatterij van 10 kWh (€4.000–€6.000 inclusief installatie in 2026) verhoogt hun eigenverbruik van 60% naar 85%, waarmee ze €285 tot €340 per jaar extra besparen op inkoop à €0,25/kWh. De terugverdientijd ligt op 10 tot 15 jaar, een grensgebied maar wel haalbaar zonder administratieve verplichtingen van 15 jaar. Voor de berekening van uw eigen terugverdientijd kunt u terecht bij ons artikel over thuisbatterij terugverdientijd berekenen na 2027.
Het gepensioneerde stel in Zeeland heeft al een hoog eigenverbruik van 75% overdag. Een batterij voegt hier weinig toe (€80–€120 extra per jaar). Voor hen is een dynamisch energiecontract verstandiger: de hogere terugleververgoeding in zomermaanden levert extra op zonder investeringskosten. Over het vergelijken van contracttypen leest u meer in ons overzicht van het beste energiecontract voor zonnepanelen na 2027.
De kleine VvE valt eveneens buiten de SDE++-drempel. Voor VvE’s en coöperaties is de SCE-regeling (Subsidie Coöperatieve Energieopwekking) het relevante alternatief, eventueel in combinatie met de postcoderoos-regeling. Meer hierover vindt u in ons artikel over de postcoderoos-regeling voor zonnepanelen.
Hardnekkige misvattingen over SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren
Drie misvattingen duiken keer op keer op in gesprekken tussen installateurs en hun klanten.
De eerste is dat SDE++ beschikbaar zou zijn voor iedereen met zonnepanelen. Dat is onjuist: de 15 kWp-drempel sluit de overgrote meerderheid van particulieren direct uit. Er is geen aanvraagmogelijkheid voor kleinere systemen en geen uitzonderingsprocedure voor woningen.
De tweede misvatting is dat een leverancierswissel de SDE++-subsidie doet vervallen. SDE++ loopt via RVO en staat los van uw energiecontract. U kunt van leverancier wisselen, maar moet die wissel wel melden bij RVO. De subsidie zelf blijft lopen zolang u aan de rapportageverplichtingen voldoet.
De derde misvatting betreft de hoogte van de uitkering. Veel mensen denken dat SDE++ het volledige basisbedrag uitkeert over alle geproduceerde kWh. De werkelijkheid is dat u alleen het verschil tussen het basisbedrag en de marktcorrectiewaarde ontvangt. In periodes met hoge energieprijzen kan die correctie zo dicht bij het basisbedrag liggen dat de netto uitkering vrijwel nul is. Volgens RVO wordt de marktcorrectiewaarde jaarlijks vastgesteld op basis van de gemiddelde marktprijs voor elektriciteit.
Een vierde punt dat minder vaak ter sprake komt: de fiscale behandeling van SDE++-inkomsten voor particulieren is complex. De Belastingdienst beschouwt SDE++-subsidie in beginsel als inkomen. Voor particulieren zonder ondernemersactiviteit is de fiscale kwalificatie onduidelijk en afhankelijk van de individuele situatie. Raadpleeg hiervoor de Belastingdienst of een fiscalist, want wie dit mist in zijn businesscase, riskeert een onaangename verrassing bij de aangifte.
Schuur of carport met eigen aansluiting: is SDE++ dan wél mogelijk?
RVO kijkt bij SDE++ naar de aansluiting via de EAN-code, niet naar het woonadres. Een installatie op een schuur of carport met een eigen EAN-code kan in principe afzonderlijk worden aangevraagd, mits het vermogen van 15 kWp gehaald wordt. Dit zien wij in de praktijk bij agrarische percelen waar een schuur een eigen aansluiting heeft. Bij gecombineerde aansluitingen (één meter voor woning én schuur) worden de vermogens voor de beoordeling samengeteld. RVO beoordeelt bovendien of er sprake is van clustering van installaties op hetzelfde perceel, wat de subsidieberekening kan beïnvloeden. Laat dit altijd vooraf toetsen via het RVO-vooroverleg, want een fout in de aanvraagstructuur leidt tot afwijzing of terugvordering.
Voor de meeste particulieren met een carport of bijgebouw geldt echter dezelfde conclusie: het vermogen blijft onder de drempel. Meer over de specifieke situatie van panelen op een schuur of garage leest u in ons artikel over zonnepanelen op schuur of garage en de salderingsregeling.
Wat is de beste keuze na 2027: dynamisch contract of thuisbatterij?
Voor huishoudens die nu twijfelen tussen SDE++ aanvragen, een dynamisch energiecontract of een thuisbatterij, is het advies helder. Optie SDE++ valt voor 95% van de particulieren direct af vanwege de 15 kWp-drempel. De werkelijke keuze is die tussen een dynamisch contract en een thuisbatterij.
Een huishouden dat al 70 tot 80% eigenverbruik realiseert en minder dan 1.500 kWh per jaar teruglevert, heeft weinig baat bij een batterij. Een dynamisch contract levert dan realistisch €75 tot €150 per jaar extra op ten opzichte van een vast contract, door teruglevering te concentreren op momenten met hoge EPEX-prijzen. Let wel: sommige leveranciers sluiten SDE++-houders uit van hun dynamische producten omdat de verplichte SDE-productiemeter niet altijd compatibel is met hun uitlezing voor dynamische tarieven. Voor SDE++-houders (dus grotere systemen) is het verstandig dit vooraf na te vragen bij de leverancier.
Een thuisbatterij van 10 kWh is aantrekkelijker bij een teruglevering van 2.000 kWh of meer per jaar. De batterij verhoogt het eigenverbruik structureel en beschermt tegen lage terugleververgoedingen. Bij huidige tarieven ligt de terugverdientijd op 8 tot 14 jaar. Het concrete advies: meet eerst uw werkelijke teruglevering over 2024 en 2025 via uw slimme meter, en neem pas daarna een beslissing. Meer verdieping over de afweging tussen thuisbatterij en verbruik verschuiven leest u in ons artikel thuisbatterij of verbruik verschuiven bij salderingsafbouw.
Onze analyse: wie 2.000 kWh per jaar teruglevert en na 2027 rekent op een terugleververgoeding van 5 eurocent per kWh, ontvangt €100 per jaar. Diezelfde 2.000 kWh zelf verbruiken via een thuisbatterij bespaart bij een inkooptarief van €0,25/kWh exact €500 per jaar. Het verschil is €400 per jaar ten gunste van de batterij. Bij een aanschafprijs van €5.000 bedraagt de terugverdientijd 12,5 jaar, ruim binnen de verwachte levensduur van 15 jaar. SDE++ had bij dezelfde 2.000 kWh teruglevering (ver onder de 15 kWp-drempel) überhaupt geen optie geweest. De conclusie: eigenverbruik maximaliseren levert structureel meer op dan terugleveren, ongeacht welke vergoeding de leverancier hanteert.
Samengevat: de SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren is voor een doorsnee huishouden met 3,75–6,25 kWp niet toegankelijk vanwege de 15 kWp-drempel; eigenverbruik via een thuisbatterij of een dynamisch contract zijn de reële alternatieven na 1 januari 2027.
Conclusie en concrete aanbeveling
De SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren bestaat op papier, maar is in de praktijk bedoeld voor installaties vanaf 40 tot 50 panelen. Vrijwel elke huiseigenaar valt buiten de boot. De salderingsregeling stopt volledig op 1 januari 2027, waarna alleen een (lagere) terugleververgoeding overblijft. Het financiële verlies bij 2.000 kWh teruglevering loopt op tot €260–€360 per jaar.
De twee zinvolle stappen die u nú kunt zetten: lees uw werkelijke teruglevering uit via uw slimme meter over de afgelopen 12 maanden, en bereken daarna of een thuisbatterij of een dynamisch contract voordeliger is voor uw specifieke situatie. Raadpleeg hiervoor ook onze artikelen over het slim omschakelen naar eigenverbruik na 2027 en het onderhandelen over uw terugleververgoeding in 2027.
Veelgestelde vragen over SDE++ subsidie zonnepanelen particulieren
Kunnen particulieren met zonnepanelen SDE++ aanvragen in 2026?
Alleen als uw installatie minimaal 15 kWp heeft; dat komt overeen met 40 tot 50 moderne zonnepanelen. Een doorsnee particuliere installatie van 15 tot 25 panelen (3,75–6,25 kWp) voldoet daar niet aan en komt niet in aanmerking.
Hoeveel bedraagt de SDE++ vergoeding per kWh voor zon-PV in 2026?
In de openstellingen van 2025–2026 lagen de basisbedragen voor zon-PV op dak op circa 8–11 eurocent per kWh, maar u ontvangt alleen het verschil tussen dat basisbedrag en de marktcorrectiewaarde. Bij hoge energieprijzen kan de netto uitkering vrijwel nul zijn.
Wat is het inkomensverlies door de salderingsstop op 1 januari 2027?
Bij 2.000 kWh teruglevering per jaar bedraagt het verlies realistisch €260 tot €360 per jaar: de salderingswaarde van €400–€500 daalt naar een terugleververgoeding van €80–€140 bij 4–7 eurocent per kWh.
Vervalt mijn SDE++ subsidie als ik van energieleverancier wissel?
Nee, SDE++ loopt via RVO en staat los van uw energiecontract. U moet een leverancierswissel wel melden bij RVO, maar de subsidie zelf blijft doorlopen zolang u aan de jaarlijkse rapportageverplichtingen voldoet.
Zijn provinciale subsidies te combineren met SDE++ voor particulieren?
Voor individuele huiseigenaren zijn provinciale co-regelingen die SDE++ aanvullen in 2025–2026 zo goed als afwezig; provincies richten zich primair op VvE’s, coöperaties en MKB. Gemeenten bieden soms een renteloze lening via het Warmtefonds, maar dat is financiering, geen subsidie.
Is een thuisbatterij financieel interessanter dan SDE++ voor een gemiddeld huishouden?
Voor vrijwel alle particulieren is de vergelijking irrelevant, omdat SDE++ onbereikbaar is. Een thuisbatterij van 10 kWh (€4.000–€6.000) heeft bij 2.000+ kWh teruglevering per jaar een terugverdientijd van 8 tot 14 jaar en beschermt structureel tegen lage terugleververgoedingen na 2027.
Salderingscalculator Team
BroncontroleOnafhankelijk redactieteam
Onafhankelijk · schrijft en controleert sinds 2024
Cijfers gecontroleerd bij
Gratis adviesgesprek aanvragen
Vrijblijvend en zonder verplichtingen
Vul uw gegevens in en wij bellen u terug voor een persoonlijk advies over de beste thuisbatterij voor uw situatie.